Barvení a malování velikonočních vajíček
Hlasovat Hlasovat Hlasovat Hlasovat Hlasovat
0 0

Obrázek

O Velikonocích se nejčastěji setkáváme s vajíčky nabarvenými a případně pomalovanými různými vzory. Není to nic složitého, potřebujete hlavně trochu fantazie a šikovnosti.

Různě barevná a ozdobená vajíčka jsou tradičním symbolem Velikonoc. Správně by se měla připravovat v neděli před velikonočním pondělím.

Barvení vajíček

Vajíčko je před barvením a malováním nejdříve nutné uvařit na tvrdo. Pak si připravíte barvy – většinou se v současnosti používají kupované práškové barvy, které se rozmíchají ve vodě, ale můžete si sami vyrobit i barvy z přírodních zdrojů.

Obrázekžlutá – vývar z natě mrkve nebo ze šafránu

Obrázekmodrá Obrázek fialová – nakrájené červeného zelí s vodou a octem

Obrázekčervená – šťáva z červené řepy

Obrázekhnědá – vývar ze slupek cibule nebo čaj

Obrázekzelená – vývar ze špenátu

Možností, jak získat přírodní barvivo, je ale mnohem víc – zde jsou další..  

Uvařená vajíčka se pro získání požadovaného odstínu ponoří do teplého připraveného barviva. Vajíčka je také možné barvou polévat, ale tento způsob trvá delší dobu.

Malování vajíček

Oschlá obarvená vajíčka je možné pomalovat, nejvíce se používají vodové nebo speciální potravinářské barvy. Podle typu malby je také nutné zvolit vhodný štěteček.

Pokud s malováním vajíček začínáte, bude stačit, když namalujete různé linky, vlnky nebo kolečka. Postupem času ale určitě zjistíte, že to není nic složitého a zcela jistě přidáte další i složitější vzory – například kytičky nebo třeba sluníčko.

Obrázek

Obrázek

Vajíčko při malování držte mezi dvěma prsty, případně ho dejte do nějaké misky na vajíčko nebo malé skleničky.

Obrázek

 

Namalovaná vajíčka pro vaši inspiraci

  Obrázek

Obrázek

 

Pokud by se vám barvení a malování zdálo příliš složité, můžete vytvořit třeba jen jednoduché velikonoční „vajíčkové smajlíky“.

Obrázek

 

 

Komentáře

TOPlist