Vajíčka a pečení
Hlasovat Hlasovat Hlasovat Hlasovat Hlasovat
0 0

Obrázek

S koncem půstu se na velikonoční stole objevují vařená a barvená vajíčka a mnoho dalších lahůdek, jako například čerstvé pečivo – beránek, mazanec ale často i různé cukroví.  

Půst v současné době dodržují především opravdu věřící lidé, ale i u ateistů se některá tradiční velikonoční jídla a lahůdky servírují až o Velikonoční neděli. Mezi nejvíce oblíbené patří velikonoční pečivo - beránek z piškotového těsta, mazanec a Jidáše. Peče se ale i různé cukroví, které tvarem připomíná různé velikonoční symboly - slepičky, kuřátka, zajíčky, vajíčka…

Vajíčka

Vajíčka jsou nejen výslužkou za pomlázku, ale i součást mnoha velikonočních jídel. Připravují se z nich různé pomazánky – velmi často i po Velikonocích z vajíček vykoledovaných, ale také se přidávají do nádivek. Bez vajíček se samozřejmě neobejdou ani těsta na pečení beránka, mazance a různého dalšího pečiva  

Beránek

Obrázek

Vznik tradice pečení beránka pochází z dávných dob, kdy si chudší lidé, kteří si nemohli dopřát maso z opravdového beránka, nahrazovali tento velikonoční symbol alespoň pečivem v jeho tvaru. Beránek s tradiční stuhou dnes o Velikonocích nechybí snad v žádné domácnosti, peče se nejvíce z piškotového, ale také z třeného nebo sladkého kynutého těsta.

Mazanec

Obrázek

Původní staročeský velikonoční mazanec – v receptech ve starých kuchařských knihách nazývaný „koláč syrný Veliké noci“ - nebyl sladký. Připravoval se z většího množství vajec a nastrouhaného sýra, měl ale stejný tvar a znamení kříže na horní části jako současné sladké mazance. Receptů na mazance existuje mnoho, většinou se ale připravují ze sladkého kynutého těsta, do kterého se přidávají rozinky a mandle.

Jidáše

Jidáše jsou další tradiční a oblíbené velikonoční pečivo z kynutého těsta. Jsou menší než mazanec a mají mnoho různých tvarů, které velmi často vychází z místních zvyků. Většinou jsou to různé spletené tenčí válečky nebo spirály. Podle křesťanských pověr symbolizují provaz, na kterém se oběsil Jidáš.

Cukroví

Velikonoční cukroví nemá příliš dlouhou tradici, ale peče se stále častěji. Jeho základem jsou těsta, z kterých se peče cukroví na Vánoce, jen tvary jsou jiné a vychází z velikonočních symbolů – vajíčka, slepičky, zajíčka a dalších, které připomínají jaro.

Obrázek  

 

Komentáře

TOPlist