Současné české Velikonoce
Hlasovat Hlasovat Hlasovat Hlasovat Hlasovat
0 0

Obrázek

Velikonoce mají v současnosti dvě podoby. Pro věřící je to nejdůležitější církevní svátek, pro většinu lidí ale společenská a kulturní událost, spojená s vítáním jara…

Velikonoce jsou nejvíce spojené s příchodem jara. Příroda a vše živé se probouzí po zimním období, veselé pestré barvy, vůně a první sluneční paprsky dávají najevo, že chladné dny jsou za námi. Toto období bylo od dávných dob považováno za začátek zemědělského, ale v mnoha případech i kalendářního, roku a bylo také náležitě uvítáno a oslavováno.

Před rokem 1989 byl v našich zemích církevní význam Velikonoc potlačený a svátky byly vnímány především jako vítání jara. I když v současnosti je náboženský význam velikonočních svátků již dostatečně známý, Velikonoce tak zcela vnímány stále nejsou.

Současné Velikonoce v České republice jsou ale stále spojené s dodržování mnoha zvyků a tradic, a to především na vesnicích a v malých městech. Součástí Velikonoc se staly i různé velikonoční trhy, kulturní a společenské události.

Velikonoční svátky se podobně jako Vánoce staly vítanou příležitostí pro mnoho výrobců a obchodníků. Duchovní poselství Velikonoc se tak sice poněkud opět vytrácí, ale je nutné přiznat, že většina toho, co se nabízí, má s Velikonocemi a jejich významem něco společného.

Velikonoční svátky jsou v našich zemích stále velmi oblíbené. Podle posledních průzkumů velikonoční tradice dodržuje téměř polovina obyvatel, jedné třetině se tyto zvyky líbí, ale nemají příležitost se jim nějak věnovat a pouze pět procent je odmítá nebo nezná.

 

Komentáře

TOPlist