Barvení a zdobení vajíček
Hlasovat Hlasovat Hlasovat Hlasovat Hlasovat
0 0

Obrázek

Obarvit vajíčko, aby bylo odměnou pro koledníky, není složité. Ozdobit velikonoční kraslici už ale chce trochu šikovnosti a fantazie…

K barvení vajíček se nejdříve používala přírodní barviva. Nejdříve to byla pouze červená barva, později se přidávaly i další a některé barvy měly i symbolický význam, podobně jako stuhy na pomlázce. Zdobení vycházelo z toho, co měli lidé k dispozici.

Barvení vajíček

Vajíčka se v současné době obarvují především s pomocí různých průmyslově vyráběných speciálních barev na vajíčka, která umožňují využití většího množství barevných odstínů.

V minulosti se používaly barvy z přírodních zdrojů, které byly – a jsou i v současnosti – v každé domácnosti.  

Základní barvy vajíček z přírodních zdrojů

Obrázek - Červená vajíčka znamenají lásku a náklonnost, dívky je dávají jen svému milému. Barva vzniká z odvaru ze slupek červené cibule a octa, červeného zelí, šťávy z červené řepy, šťávy z borůvek a bezinek.

Obrázek - Světle zelená barva naznačují sympatie. Získává se odvarem ze špenátu, olšové kůry, lipového květu nebo mladého žita.

Obrázek - Tmavě zelená symbolizuje oblíbenost a vytváří ji voda ze špenátu nebo odvar z olšové kůry.

Obrázek - Modrá   Obrázek fialová velikonoční vajíčka jsou naděje. Barva vzniká z lipového květu, kmínu nebo šafránu, případně z odvaru z nakrájeného červeného zelí, vody a octa.

Obrázek - Žlutá znamená odmítnutí. Vajíčka se barví v odvaru z cibulových slupek, vývaru z šafránu nebo mrkvové natě

Obrázek - Hnědá barva vzniká z odvaru z dubové nebo olšové kůry; případně ze silnějšího odvaru z cibulových slupek nebo z čaje.

Obrázek - Černě obarvená vajíčka se získávají z roztoku sazí, do kterého se vloží několik rezavých hřebíků nebo ze silného odvaru olšové kůry.

Postup při barvení vajíček

Na tvrdo uvařené vajíčko se ponoří přibližně na 10 minut do připraveného barevného roztoku – doba, po kterou se obarvuje, má vliv na intenzitu barvy.

Uvařená vajíčka je také možné polévat připraveným teplým barevným roztokem tak dlouho, než se obarví na požadovaný barevný odstín.

Zdobení vajíček

Zdobená vajíčka se používají především na velikonoční dekorace. Ve většině případů se používají jen vyfouknuté skořápky.  Technik zdobení velikonočních vajíček je poměrně mnoho a pomocí některých vznikají téměř umělecká díla.

Originální způsob zdobení používají již několik set let Lužičtí Srbové, kteří žijí ve východní části od Saska směrem k Polsku. Vajíčka se zdobí voskem, pak se obarví, vosk se ze skořápky odstraní a tento postup se několikrát opakuje. Velikonoční vajíčka mají neopakovatelné jedinečné zdobení s mnoha tvary a barvami.

Možnosti zdobení velikonočních vajíček

- Malování barvami

- Zdobení voskem a vosková batika

- Oblepování slámou

- Zdobení pomocí větviček a rostlin

- Ubrousková technika

- Polepování sítinou

- Drátování

- Broušení

- Patchwork

- Háčkování

- Kraslice omotané bavlnkami

- Zdobení škrábáním - gravírováním

 

 

Komentáře

TOPlist