Velikonoce v USA, Kanadě a Mexiku
Hlasovat Hlasovat Hlasovat Hlasovat Hlasovat
0 0

Obrázek

Velikonoce se samozřejmě slaví i v USA, Kanadě a Mexiku. V USA je jako všechno prožívají poměrně pompézně, oslavy v Kanadě jsou skromnější a mexické Velikonoce zase velmi často připomínají velký veselý karneval.  

Velikonoce v USA

Obrázek

Americké Velikonoce jsou překvapivě poměrně málo náboženské. V USA není volným dnem Velikonoční pondělí, ale Velký pátek. Mnoho rodin se schází večer o velikonoční sobotu a zdobí vajíčka. Ta se pak schovají různě v domě a na zahradě a v neděli ráno je děti hledají. Zvyk má původ v amerických pohádkách, kde vajíčka schovává velikonoční zajíček. V hlavním městě probíhá oblíbená hra Egg Rolling, při které děti ve věku do osmi let soutěží v kutálení vajíček. Pro děti se pro kutálení vajíček otevírají i brány zahrad Bílého domu…

V neděli se servírují tradiční jídla jako například pečená šunka, sladké brambory, zelenina nebo pečené jehněčí.  

Velikonoce – ostatně jako všechno v USA -  obyvatelé velmi prožívají a tak jsou na ulicích a především v domácnostech k vidění často i velmi pompézní velikonoční dekorace.

Kanadské Velikonoce

Obrázek

Velikonoce v Kanadě jsou podobné velikonočním svátkům v USA především tím, že se zde pořádá takzvaný Egg hunt – hon na vajíčka. Na Velikonoční pondělí má většina lidí volno a servírují se vajíčka smíchaná s javorovým sirupem. Součástí kanadských Velikonoc je i velký zimní festival v Quebecu.

Velikonoce v Mexiku

Obrázek

Mexické Velikonoce jsou velká show a přípravy na oslavy trvají někdy i několik měsíců. Samotné oslavy probíhají v průběhu Svatého týdne, ve skutečnosti se ale jedná o období dvou týdnů.

V Mexiku se křesťanská tradice mísí se zvyky původních obyvatel a výsledkem jsou Velikonoce, které sice připomínají smrt Krista, ale zároveň jsou přehlídkou lidové tvořivosti a představivosti. Protože jsou Mexičané velmi nábožensky založení a Velikonoce jsou důležitým církevním svátkem, pořádají se v zemi velká procesí. Oslavy se liší podle regionů, ale mají  některé společné tradice - v ulicích jsou například lidé s obrázky nebo krabicemi, které symbolizují Jidáše a ty se zapalují.

Svatý týden, který předchází Velikonočnímu pondělí, je plný různých akcí. Někdy však bývají tradice i bolestivé. Své by o tom mohli vyprávět mladíci městečka s názvem Ciudad Santos -Město svatých. Mladí mučedníci z řad místní omladiny si nesou těžké dřevěné kříže a ostatní je bičují. Na Velikonoční sobotu se v tomto městě pálí slaměná socha Jidáše a tato tradiční akce již připomíná spíše karneval. Chlapci se oblékají jako dívky, někteří mají tváře zakryté maskami, všichni tančí a zpívají…

Významnými velikonočními dny jsou v Mexiku Popeleční středa, Zelený čtvrtek, Velký pátek a Bílá sobota.

Na Popeleční středu a všechny pátky během Velikonoc se lidé straní masa. Pojídá se typický pokrm capirotada, který je vyroben z rozinek, másla, banánů a jiných ingrediencí mexické kuchyně. S barevnými vajíčky ani s čokoládou se zde nesetkáte.

Na Zelený čtvrtek si lidé doma staví oltáře s podobou Panny Marie a zdobí je růžovými papíry, květinami, svíčkami a figurkami. Nezdobí se pouze domy, ale i ulice, které jsou plné balónků a nejrůznějších plastových ozdob.

 

 

Komentáře

TOPlist