Velikonoční výzdoba podle vaší fantazie
Hlasovat Hlasovat Hlasovat Hlasovat Hlasovat
0 0

Obrázek

Velikonoce jsou svátky jara a toto očekávané roční období bychom měli přivítat i odpovídající výzdobou.  Symboly Velikonoc jsou stále stejné, ale možností, jak je využít, je mnoho.

Vajíčka, pomlázka a tradiční velikonoční zajíček nebo beránek nejsou samozřejmě jediné velikonoční symboly, které můžeme pro výzdobu k vítání jara použít. Své okolí si můžete zpříjemnit třeba osením, velikonočním věncem a samozřejmě i květinami.

Barvy jara

O Vánocích se nejvíce objevují barvy v jasných odstínech a především červená a zlatá, pro velikonoce jsou ale vhodnější barvy pastelové – světle modrá, fialová nebo žlutá, a samozřejmě nesmí chybět ani zelená. K těmto barvám dobře ladí všechny možné ostatní velikonoční dekorace.   

Vajíčka

Velikonoční vajíčka nesmí chybět v žádné velikonoční dekoraci.  Můžete použít na tvrdo uvařená a barvená vajíčka nebo kraslice, k dostání jsou ale i nejrůznější vajíčka čokoládová, keramická, skleněná, platová nebo papírová. Velikonoční vajíčka nejlépe vypadají v proutěném košíku s čerstvě vyrašenou trávou nebo obilím, případně v kombinaci s jarními květinami. Tradiční je takzvané zajíčkovo hnízdo, které se bez vajíček samozřejmě neobejde. Pokud můžete, vyhněte se náhražkám a použijte pravá…

Vyfouknuté skořápky se dají obarvit, pomalovat nebo polepit a pak je můžete zavěsit na mašli třeba na rozkvetlé větvičky, lustr nebo i na dveře. Když skořápky navléknete na pevnou nit nebo tenkou stuhu, vytvoříte zajímavý velikonoční řetěz, z navlečených na tenký drátek snadno uděláte velikonoční věnec. Řetěz i věnec se dá dozdobit peříčky nebo kvítky.

TIP: Pokud pečete velikonočního beránka nebo mazanec, můžete skořápky z vajíček použít na báječnou jarní dekoraci. Při rozklepávání vajíček buďte opatrní a pak do každé poloviny dejte vatu, nasypte na ni například semínka řeřichy a přilijte vodu. Skořápky dejte na obarvené vajíčkové plato, pravidelně do nich přilívejte vodu a během několika dní budete mít krásnou svěže vypadající živou dekoraci.

Obrázek  

Květiny

Čerstvé květiny k jaru patří a minimálně živé narcisky, tulipány a další první jarní květiny by měly být ve váze na každém velikonočním stole. Můžete je doplnit větvičkami vrby, jívy, kočičkami a mnoha dalšími s čerstvě rašícími lístečky, ale třeba i uschlým obilím nebo jinými sušenými dekoracemi.

V současnosti se prodávají i umělé nebo látkové květiny, které jsou od živým jen těžko rozeznatelné – ale i tak se přimlouváme, abyste dali přednost čerstvým a voňavým.

TIP: Na procházce si uřízněte několik větviček, dejte je doma do vázy a zavěste na ně kraslice na stuhách.

Zajíčkovo hnízdo

Vrbové nebo březové větvičky jsou v tomto období už dostatečně pružné a snadno z nich upletete věneček, misku nebo košíček pro takzvané tradiční zajíčkovo hnízdo.

Pokud se rozhodnete pro nejjednodušší variantu, kterou je věneček, budou vám stačit tři až čtyři proutky. Ty mezi sebou propletete a věneček položíte na plochu misku. Další doplnění a zdobení už je jen na vaší fantazii. Do středu můžete dát květináč s nějakou květinou nebo čerstvou vyrašenou trávou, můžete použít i mech, k tomu přidáte obarvená vajíčka, kraslice…a když přidáte třeba i čokoládového zajíčka, bude zajíčkovo hnízdo dokonalé.

TIP: Zajíčkovo hnízdo nemusí mít přesný tvar - určitá nedokonalost mu spíš svědčí.

Obrázek  

Velikonoční věnec

Věnce na dveře už dávno nejsou jen adventní nebo vánoční dekorací, a pokud doma máte ještě korpus na věnec z konce loňského roku, můžete ho využít na věnec velikonoční. Místo zimních větviček s jehličím použijte větvičky listnatých stromů – vhodná je třeba bříza. Vše další už záleží jen na vaší fantazii. Na velikonočním věnci by samozřejmě měla být vajíčka, můžete na něj připevnit prázdné skořápky ale i vajíčka plastová, k nim můžete přidat různobarevné stuhy, peříčka a květiny.

TIP:  Velikonoční věnec nemusí být jen kulatý. Vyrobit a ozdobit můžete třeba ovál, osmičku nebo podkovu.

Obrázek

Pan „Velikonoční tráva“

Roztomilou jarní dekoraci si zvládne vyrobit opravdu každý. Nejdříve vypadá jako podivná koule, ale po týdnu až 10 dnech zalévání budete mít nádherné hlavy s vlasy z trávy nebo obilí…

Obrázek

Staří vám jen silonové nebo nějaké slabší ponožky, hlína, nit, jehla a tenký provázek, nějaké starší knoflíky na oči a nos, bavlnka na ústa a semínka trávy nebo obilí.

Postup je jednoduchý – do ponožky dáte hlínu a na ni nasypete semínka, pak ponožku zašijete nebo zavážete provázkem, přišijete knoflíky, vyšijete ústa a celou hlavu položíte do mističky. Pak už jen pravidelně zaléváte…

 

Komentáře

TOPlist