Kraslice a možnosti jejich zdobení

Historie vajíček ve spojení s velikonočními svátky je velmi dlouhá a jsou symbolem Velikonoc stejně jako pomlázka, pečený beránek nebo mazanec. Vajíčka se poměrně jednoduše barví, ale také různě zdobí. Nádherné kraslice si letos můžete udělat podle videonávodů v tomto článku.

Barvená a zdobená vajíčka jsou nedílnou součástí velikonočních svátků od dávných dob a mají různý symbolický význam. Vajíčka je možné poměrně snadno obarvit, mohou se ale i různě malovat a zdobit.

Velikonoční vajíčko

Obrázek

Vajíčko bylo již v předkřesťanských dobách pokládáno za symbol úrodnosti, života a vzkříšení, v předkřesťanských dobách se někde dokonce dávalo vajíčko do hrobu k mrtvému.
Konzumace vajec v období Velikonoc souvisí i s půstem, při kterém se kromě masa a mléčných výrobků nejedla ani vejce. Protože jsou Velikonoce na jaře, slepice začaly snášet vejce a lidé přemýšleli, co s nimi udělat a jak je uskladnit. Vejce uvařili, a aby je odlišili od čerstvých, barvili je na červeno. Tak vznikla i ryze světská tradice barvení vajec.

Vejce také symbolizovalo zárodečný chaos, ze kterého vznikl svět, ale také životní sílu, narození, nesmrtelnost, návrat jara a díky skořápce i pocit bezpečí. Někdy je chápáno i jako zamčený hrob, ve kterém je ukryt život. Zde můžeme vidět symbolické spojení se Zmrtvýchvstáním Ježíše.

Jak na velikonoční kraslice

Obrázek

K Velikonocům patří i velikonoční kraslice. K jejich výrobě můžete použít vařená nebo vyfouknutá vejce. Některé techniky jsou náročnější na přípravu, ale nemusíte se ničeho obávat, většinu technik zvládnete sami doma.

Voskový reliéfpatří mezi nejsnadnější techniky zdobení vajec voskem.  Můžete ji použít jak na vařená, tak na ta vyfouknutá vejce a stačit vám bude voskovka, lžíce, špendlík a samozřejmě vajíčka...

Ubrousková technikaje velmi populární a také poměrně snadná možnost zdobení velikonočních vajíček. Ozdobená vajíčka je pak možné zavěsit nebo nasadit na špejle.

Omotávání vajíček bavlnkami, háčkování nebo patchworkjsou zdobící techniky pro výrobu kraslic, při kterých se fantazii se meze nekladou. Video je z akce Kraslice 2015 v Muzeu Jana Amose Komenského v Uherském Brodě dne 17. března 2015, techniku předvádí Marie Boudová.

Madeirové kraslice se vyrábějí z vyfouknutých vajec, do kterých se vyvrtají dírky a následně se zdobí barevným voskem. Název je odvozen z podobnosti s vyšívanými ubrusy. Jak si vyrobit překrásné madeirované kraslice doma vám na videu předvede profefesionální kreslířka Jana Břečková. 

Drátkování je také velmi originální způsob zdobení vajíček. Jedná se sice o trochu náročnější techniku, ale podle videonávodu to jistě zvládnete.

Cibulový vzor je inspirován známým a velmi oblíbeným porcelánek, kterému se říká „cibulák“. Tato technika zdobení vajíček je vhodná pro pro zručnější kreslíře, ale podle návodu profesionální kreslířky Jany Břečkové se o to můžete pokusit. Potřebovat budete jen vyfouknutá vajíčka, násadku se špičkou a modrou tuš.