Velikonoce v Austrálii a na Filipínách

Australské Velikonoce jsou důležitějšími svátky než Vánoce a vzhledem k mnoha národnostem, které zde žijí, mají různé podoby. Tradiční jsou ale přátelské pikniky. Filipínské Velikonoce jsou od ostatních oslav značně odlišné…

Australské Velikonoce

Obrázek

Velikonoce v Austrálii jsou velmi významným svátkem, dalo by se říci, že jsou významnější než Vánoce. Slaví se s příchodem podzimu a obchody jsou přecpané velikonočním zbožím. Co se tradic týče, není situace v Austrálii vůbec jednoduchá. Vzhledem k množství národností, které zde žijí je nasnadě, že se v různých rodinách slaví různě.

Nákupní šílenství utichá na Velký pátek, kdy jsou bez výjimky zavřené všechny obchody. Tradičním pokrmem jsou tzv. „Hot Cross Buns”, tedy sladké housky či malé mazance s rozinkami a křížem na vrchu, na “beránka” však nenarazíte. Lze říci, že dle spotřeby jídla a pití jsou Velikonoce největší událostí roku.

Australané jsou velmi nábožensky založení lidé a mše v kostele je pro ně samozřejmostí. Z toho vychází i spojení Velikonoc s mnoha církevními obřady, tedy nejen mší na Velký pátek a Hod boží velikonoční. Mše doplňují chorálové zpěvy a mnoho doprovodných akcí spojených s daným kostelem.

V Austrálii je volný Velký pátek i Velikonoční pondělí, což má za následek, že se velká města vylidní a lidé využívají posledních krásných dnů k výletům do přírody. Zdomácněl tu i zvyk Egg Hunt, při kterém děti hledají v zahradách vajíčka, která tam schoval velikonoční zajíček. Toto období je ovšem též spojeno s celou řadou sportovních a společenských akcí.

Velikonoce na Filipínách

Obrázek

Filipínské Velikonoce se z našeho pohledu slaví krutým a těžce pochopitelným způsobem. Po celé zemi totiž pořádají průvody, během kterých se někteří věřící nechávají jako Ježíš Kristus přibít na kříž. Někteří účastníci průvodů se nechávají bičovat řemeny a bambusem. Během těchto poutí velmi autenticky napodobují poslední Kristovu cestu, aby se tak vykoupili z vlastních hříchů.