Velikonoce v Chorvatsku a Rusku
Chorvatské i Ruské Velikonoce jsou samozřejmě také především oslavou Ježíže Krista. I v těchto zemích se jako u nás například barví vajíčka, mají ale i různé další poměrně zajímavé tradiční zvyky.
Chorvatské Velikonoce
Velikonoce v Chorvatsku patří k nejdůležitějším náboženským svátkům v roce. Jsou spojeny s půstem, návštěvou kostelů, tradicemi a samozřejmě také s dobrým jídlem.
Podobně jako u nás předchází velikonocům v Chorvatsku 40denní půst, který začíná dnem, kterému se říká Popelnice a kterým končí období karnevalů, které měly za úkol vyhnat poslední zbytky tmavé zimy. Pak začíná Korizma – čas odříkání a půstu. Každý věřící si vybere aspoň jednu věc, bez které by se měl v této době obejít, a tím projevuje pokoru a obětavost před Bohem a zároveň testuje sílu své vůle.
Na Květnou neděli si nechávají Chorvati posvětit olivovou nebo palmovou ratolest. Olivová představuje čistotu a dlouhověkost, palmová symbolizuje, že na Cvjetnicu přijel Ježíš na oslíkovi do Jeruzaléma a lidé před něj dávali palmové listy. Rodině má přinášet mír a blahobyt.
V přímořských městech se konají náboženské průvody. Své procesí má téměř každé město i vesnice a ta by se cestou neměla potkat. Jedno z největších a také nejdelších probíhá na ostrově Hvar, kde se věřící vydávají na cestu, dlouhou 22 kilometrů. Jeden z věřících s dobrým jménem a velkou silou po celou dobu pochodu nese 18 kilogramů těžký kříž.
V Dalmácii se drží zvyk nazývaný Žudije. Dvanáct mladých mužů převlečených za římské vojáky mají za úkol hlídat oltář do Veliké soboty. Hlídání oltáře představuje stráž u Ježíšova hrobu – před oltářem stojí simulovaný hrob Ježíše.
Zatímco pobřeží se zabývá Ježíšovým utrpením, ve vnitrozemí Chorvatska se spíše oslavuje Ježíšovo zmrtvýchvstání. Chystají se vysoké ohně „krijesova“, které se zapálí ráno na Velikonoce.
Chorvati na Velikonoce barví vajíčka, těm se říká „pisanica“. Vajíčka, symbol nového života, se barví v celém Chorvatsku, ale nejkrásnější jsou v okolí Dubrovníku. Tradičně se barvilo cibulí a červenou řepou do červena, kapustou zase do modra. Vosk se používal pro vytváření ozdob a kreseb. Nejhezčí vajíčko si dívka schovává pro lásku a dává ho svému milému s větou: „Toto vajíčko pro polibek dávám“. Ta méně povedená se mohou využít při hře „tuckanje“, která spočívá v tom, že se ťukne vajíčko o vajíčko, dokud jedno z nich nepraskne. Prasklé vajíčko ze hry vypadává.
V Chorvatsku si lidé nosí na mši košíček s jídlem, které se nechá na konci posvětit. Na slavnostním stole je spousta první jarní zeleniny – ředkvičky, mladá cibule a mrkev, dále šunka a samozřejmě vajíčka. Nechybí ani tradiční sladký kulatý chléb „pogača“ – jak se mu říká ve vnitrozemí, nebo „pinca“ – jak se mu říká na pobřeží. Pogača může byt i slaná, plněná sýrem, ze stejného těsta se pečou i copánky.
Velikonoce v Rusku
Ruské Velikonoce – Pascha - se slaví později stejně jako Vánoce, protože se řídí pravoslavným kalendářem. Po obdarování vejci se na znamení přátelství Rusové třikrát políbí. Slovo „pascha“ má původ v řečtině a označuje příchod nebo spásu. Velikonocům předchází 7týdenní půst.
Velikonoce se slaví celý týden, který končí dnem nejslavnějším – Velikonoční nedělí. Po celý tento týden může kdokoliv přijít do kostela a na oslavu Kristova zmrtvýchvstání vlastnoručně zazvonit na kostelní zvon.
Na Bílou sobotu si Rusové nechávají v kostele požehnat syrová vajíčka, která pak uvaří a konzumují k velikonočnímu obědu. Na stole nesmí chybět neozdobený chléb politý sněhem z bílků – tzv. „kuliči“. Největší klasikou a zároveň hlavním chodem slavnostní tabule je „pascha“. Jedná se o velmi bohaté a zdobené upečené těsto, které symbolizuje hrob Hospodina.
Malovaná vejce k Velikonocům v Rusku samozřejmě patří také. Pro barvení se používají spíše přírodní techniky, klasikou jsou vejce vařená v slupkách od cibule. Dominantní barvou při dekorování vajíček je červená, symbolizující Kristovu krev. Skořápky se rozbíjejí pomocí hřebíků a tento zvyk připomíná Kristovo ukřižování.