Velikonoční výzdoba

I když jsou dnes oblíbenějšími svátky Vánoce, Velikonoce byly pro naše předky ještě mnohem významnější. Oslavovali zmrtvýchvstání Krista a vykoupení všeho lidstva, ale také konec zimy a začátek jara. K Velikonocům se pojí řada tradic a jednou z nich je i úklid a vyzdobení domácnosti.

Že nevíte, jak si domov vyzdobit? Poradíme vám! Připomeňte si tradiční symboly Velikonoc – patří mezi ně vajíčka, beránek, kuřátka, zajíčci – všechny jsou skvělou volbou pro velikonoční výzdobu. Snažte se používat spíše přírodní materiály a světlé, nebo i pastelové barvy. Chybu rozhodně neuděláte živým osením, jako dekorace může sloužit i věnec z kynutého těsta ovázaný stužkami.

Obrázek

Beránek

Řada lidí si myslí, že beránek je velikonočním symbolem, protože se na jaře rodí malá roztomilá jehňátka. To je sice pravda, význam beránka pro Velikonoce je ale mnohem hlubší. Zamýšleli jste se někdy nad tím, proč je Kristus nazývám beránkem Božím? Pro většinu kultur včetně té židovské bylo běžné obětovat Bohu (nebo bohům) zvířata, a velmi často jimi byli právě berani. O obětování berana se několikrát dočteme i ve Starém zákoně. Zároveň je toto zvíře symbolem čistoty, nevinnosti a loajality vůči svému pastýři. Proto když mluvíme o beránku Božím, odkazujeme na Kristovu duchovní čistotu a jeho čin obětování se a vykoupení lidstva.

Vaše děti zaručeně ocení, když jim upečete beránka z piškotového těsta a obalíte ho v čokoládě. Takový beránek se bude na vyzdobeném stole krásně vyjímat a sám poslouží jako dokonalá dekorace, co si ale budeme namlouvat, nelze předpokládat, že tam zůstane moc dlouho. Proto je dobré pořídit si ještě jednoho nejedlého beránka (nebo ovečku), který vám bude dělat radost po celé Velikonoce. Třeba tuhle ovečku s hebkým kožíškem.

Obrázek

Zajíček

Velikonočního zajíčka máme nejspíš spojeného s angloamerickým a německým zvykem hledání čokoládových vajíček, které právě zajíc schoval na zahradě. Zajíčka můžeme vnímat také jako symbol jara a plodnosti, stejně jako beránek má význam i v křesťanství. Zajíc postrádá oční víčka, proto si lidé mysleli, že nikdy nespí, a díky tomu se pro ně stal symbolem zmrtvýchvstání. Především v Byzantské říši se objevovaly silné tendence ztotožňovat zajíce s Kristem. Kromě toho se v Bibli píše, že je to sice zvíře malé, ale velmi moudré, a také skromné a pokorné. Pro Egypťany a Číňany je zajíc zase symbolem plynoucího času.

Dekorace v podobě zajíčků jsou dnes velmi populární. Koupit se dají keramické a porcelánové postavičky s pastelovou glazurou i dřevěné figurky. Obrys zajíčka si ale také snadno vystřihnete z barevného papíru a na místo ocásku přilepit chlupatou bambulku. Tuhle jednoduchou dekoraci k zavěšení nebo zapíchnutí do květináče hravě zvládnete s dětmi, které bude výroba jistě bavit.

Obrázek

Kočičky a další větvičky

Na Květnou neděli, poslední postní neděli, si křesťané připomínají příchod Krista do Jeruzaléma. Lidé ho tam vítali palmovými ratolestmi (které jsou mimochodem symbolem mučednictví), a proto jsou palmové listy dodnes symbolem Velikonoc. Naši předkové sice palmy k dispozici neměli, dokázali si ale poradit – nahradili je rozkvetlými větévkami vrby, tzv. kočičkami. Na Květnou neděli je odnášeli do kostela posvětit a následující rok na Popeleční středu je spálili.

Kočičky ve váze jsou jednoduchým, levným, ale zároveň krásným a tradičním způsobem, jak ozdobit velikonoční stůl. Na větévky můžete navázat pestrobarevné látkové stužky, přivázat na ně kraslice zavěšená na provázku nebo je ozdobit papírovými květy. K jaru a Velikonocům ale patří i jiné větvičky než jen ty vrbové, může se jednat o větvičky z jakéhokoliv listnatého stromu, který máte zrovna po ruce. Upleťte z něj věneček nebo je jen vložte do vázy. Anebo si pořiďte už hotový velikonoční proutěný věnec.